Urazy podczas prac to temat, o którym moglibyśmy dyskutować naprawdę długo. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak tych potencjalnych problemów unikać. Zanim jednak do tego przejdziemy, wypada podkreślić, że przecięcia, przekłucia czy otarcia zaliczają się do najczęściej występujących urazów kończyn górnych. O zagrożeniach tych możemy mówić w kontekście naprawdę przeróżnych działań.
Co się może dziać?
Można w końcu mówić choćby o budownictwie, przemyśle spożywczym, transporcie przedmiotów czy obrabianiu metali, szkła lub tworzyw sztucznych. Istotne w tym wszystkim jest też to, że znaczenie ma ciężkość urazów. W tym kontekście można rozmawiać o:
- lekkich urazach mechanicznych,
- średnio ciężkich urazach mechanicznych,
- ciężkich urazach mechanicznych.
Jeśli chodzi o konkrety, w przypadku lekkich urazów mamy skutki powierzchniowe. Za przykład może posłużyć lekkie skaleczenie. Średnio ciężki uraz mechaniczny jest np. wtedy, gdy przecięcie następuje ostrym przedmiotem. Do ostatniej kategorii można zaliczyć choćby przecięcia nożami z napędem.
Normy dotyczące wymagań
Zastanawiasz się nad tym, skąd wiadomo, jakie rękawice ochronne najlepiej wywiążą się z zadania? Odpowiedzią na to są obowiązujące normy. Przykładowo przy ochronie przed zagrożeniami mechanicznymi możemy mówić o normie PN-EN 388. Dokładnie mówiąc, mamy tam opis tego, o co należy zadbać przy obtarciach, przecięciach i przekłuciach. Ważne jest też to, że mowa o problemach, których skutki są poważniejsze niż powierzchniowe. Ponadto mowa o podstawowej normie wyznaczającej standardy rękawic do ochrony mechanicznej. Warto również zapamiętać, że w kontekście tej normy mamy okazję usłyszeć o rękawicach antyprzecięciowych.
Nie tylko rękawice i kończyny górne
Skupiliśmy się na rękawicach i kończynach górnych, ale nie oznacza to tego, że inne zagrożenia można traktować po macoszemu. Ponadto tu nie chodzi tylko o rękawice – trzeba także pamiętać o odzieży. Wystarczy sobie wyobrazić pracę pilarką – jak w takiej sytuacji nie zadbać o spodnie? Mowa w końcu o przypadku, gdy to nogi stanowią najbardziej zagrożoną część ciała. Patrząc pod kątem obowiązujących norm, należy zainteresować się normą EN 11393. Znajdziemy tam wymagania związane z wydajnością, projektem, identyfikacją i oznakowaniem ochraniaczy na nogi.
Biorąc sobie to wszystko pod uwagę, widać wyraźnie, że podczas poszukiwania odpowiedniego ubioru bardzo ważne jest odpowiednie zidentyfikowanie swoich potrzeb. Wbrew pozorom zadanie to może sprawiać niemałe trudności.
Materiał promocyjny.