W budownictwie, podobnie jak w innych gałęziach przemysłu, coraz większy nacisk kładzie się na wdrażanie ekologicznych rozwiązań. Wynika to zarówno z troski o środowisko naturalne, jak i z chęci zmniejszenia kosztów użytkowania obiektów. Inwestorzy, którzy decydują się na inwestycję w stalowe hale magazynowe, często zastanawiają się, czy tego typu budynki spełniają normy eko-budownictwa. Jak to wygląda w praktyce?
Hale stalowe, w tym hale magazynowe, hale logistyczne, hale produkcyjne czy inne hale przemysłowe mogą być zaprojektowane i wybudowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu negatywnie wpływały na środowisko naturalne. Mogą, ale nie muszą. Nie wszystkie obiekty o konstrukcji stalowej da się uznać za ekologiczne. Jeśli jednak wdroży się właściwe rozwiązania, tego typu budynki będą zgodnie z normami eko-budownictwa.
O jakich rozwiązaniach mowa?
Instalacje fotowoltaiczne
Na przykład o instalacjach fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne montuje się zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą nadmiernie obciążać konstrukcji, dlatego w przypadku hal stalowych należy wybrać specjalne cienkowarstwowe moduły, które są lekkie, a jednocześnie wydajne.
Instalacje fotowoltaiczne pozwalają podnieść efektywność energetyczną magazynów, pokrywając część zapotrzebowania na energię energią solarną. Dzięki temu skutecznie zmniejszają koszty eksploatacji obiektów, a jednocześnie ograniczają negatywny wpływ na środowisko.
Inteligencje oświetlenie strefowe LED
Ekologiczne hale magazynowe wyposaża się również w inteligentne oświetlenie strefowe LED, które sterowane jest czujnikami ruchu. Oświetlenie w wybranych częściach obiektów działa przez cały czas, a w innych, tych rzadziej uczęszczanych, włącza się tylko wtedy, gdy ktoś znajduje się w pobliżu. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zredukować zużycie prądu, bo nie doświetla miejsc, w których aktualnie nie przebywają pracownicy.
Systemy chłodzenia
Oprócz tego w obiektach magazynowych montuje się także nowoczesne systemy chłodzenia zapewniające niskie zużycie energii elektrycznej i gwarantujące utrzymanie odpowiedniej temperatury. Rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza systemy oparte na technologii CO2 – używające CO2 jako czynnika chłodniczego.
Rozwiązania konstrukcyjne
Żeby zapewnić komfort cieplny osobom, które będą korzystać z hali, a jednocześnie zoptymalizować zapotrzebowanie na energię stosuje się również innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, np. projektuje chłodzone powietrzem lub wodą stropy, dachy albo fasady z podwójną obudową i szczeliną wentylacyjną, prefabrykowane panele ścienne z izolacją i perforowanymi słupkami ograniczającymi efekt mostków cieplnych oraz wykorzystuje się bezwładność cieplną płyt zespolonych. Te sposoby w połączeniu z wyżej wymienionymi metodami dają satysfakcjonujące efekty.
Szukasz firmy, która buduje ekologiczne obiekty przemysłowe? Sprawdź ofertę Commercecon:https://commercecon.pl. To generalny wykonawca hal wykorzystujący nowoczesne rozwiązania i znający normy eko-budownictwa.
Artykuł zewnętrzny.