Praca w branży agro: jak Jooble może Ci pomóc rozpocząć karierę?

Redakcja

28 maja, 2024

Meta description: Dla pracy w branży agro ważne są dla niego nie tylko umiejętności praktyczne, ale także wiedza teoretyczna. W tym artykule podpowiemy Ci, jak możesz wykorzystać Jooble do znalezienia pracy w tej branży.

Wbrew stereotypom, w rolnictwie można nieźle zarobić i rozwijać się. Co więcej, w branży jest miejsce nie tylko dla agronomów i operatorów maszyn, ale także dla informatyków, mikrobiologów, ekonomistów i menedżerów. Dziś wspólnie z Jooble pomożemy Ci znaleźć pracę w rolnictwie, opowiemy o poszukiwanych zawodach i dlaczego warto na nie zwrócić uwagę.

Praca tymczasowa, dodatkowa

Sektor rolniczy odnosi największe sukcesy w okresie sadzenia i zbiorów. To właśnie wtedy tysiące ludzi podejmuje pracę tymczasową, za którą dobrze płacą. Najlepiej poszukać oferty pracy dorywczej przez Internet na Jooble. Tutaj możesz wybrać idealne oferty pracy, które będą Ci odpowiadać jako praca dodatkowa lub sezonowa. Najpopularniejszym zajęciem jest zbieranie owoców i warzyw. Nie będziesz potrzebować żadnego doświadczenia zawodowego ani specjalnego wykształcenia. Tylko chęć i dobra kondycja fizyczna, bo w czasie upałów czasami ciężko jest zebrać duże ilości plonów.

Jooble pomoże Ci znaleźć dodatkową pracę dzięki wygodnym filtrom, a także wyszukiwaniu po tagach. Wystarczy wpisać kilka słów kluczowych w pasku wyszukiwania, a otrzymasz setki odpowiednich ofert, które mogą Ci odpowiadać. Również na Jooble możesz w pełni zapoznać się z wymaganiami i warunkami pracy, co pozwoli Ci od razu zrozumieć, czy Ci odpowiada, czy nie.

Agronom-ekonomista, agronom-cybernetyk

Prawdopodobnie najpopularniejszym stanowiskiem na Jooble związanym z rolnictwem jest agronom. Chociaż istnieje wiele odmian tego zawodu. Zawód agronoma nigdy nie zniknie, bo nawet najdokładniejsze systemy sztucznej inteligencji w rolnictwie trzeba podwójnie sprawdzić. Konieczne jest także przydzielanie zadań analitykom baz danych i interpretacja uzyskanych wyników. Dlatego też potrzebny jest agronom. Pomimo szybkiego rozwoju systemów sztucznej inteligencji nie istnieje jeszcze żaden doskonały mechanizm decyzyjny w agronomii. Teraz zapotrzebowanie na personel przewyższa podaż na rynku pracy, ponieważ nie wszyscy wchodzą do branży.

Specjalista ds. nauki o danych (analityk danych)

Osoby ze specjalnością IT, które szukają świetnej pracy lub po prostu czegoś nowego, zawsze będą mogły znaleźć na Jooble coś dla siebie. Dziś w tym serwisie jest pełno ofert pracy związanych z IT i agronomią. Jednym z nich jest analityk danych w rolnictwie.

Taki specjalista przeanalizuje big data w rolnictwie i przygotuje informacje do podjęcia decyzji – od chorób roślin po produktywność krów. Będzie także monitorował działanie systemów sztucznej inteligencji, konfigurował je czy tworzył nowe algorytmy. Najprawdopodobniej tacy specjaliści będą musieli współpracować z agronomami. Obecnie jest niewielu analityków, którzy mogliby dobrze znać chemię rolniczą, dlatego zawód ten jest bardzo poszukiwany, a pełną listę funkcji, wymagań i wynagrodzeń można znaleźć na Jooble.

Operator drona

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych technologii w rolnictwie pojawiają się nowe, poszukiwane zawody. Jooble może pomóc Ci znaleźć oferty pracy zarówno na terenie kraju, jak i w innych krajach Europy. W wielu krajach bezzałogowe statki powietrzne są już aktywnie wykorzystywane do monitorowania pól uprawnych. Dlatego w ciągu najbliższych 10 lat duże przedsiębiorstwa rolnicze będą miały całe działy odpowiedzialne za rozpoznanie satelitarne i lotnicze. W takich działach będą pracować operatorzy monitorujący pracę eskadr dronów oraz analitycy wydający rekomendacje dotyczące usprawnienia procesów technologicznych.

Wraz z rozwojem inteligentnych maszyn rolniczych nawet zwykli kierowcy traktorów będą zmuszeni siedzieć przy biurkach z komputerami, skąd będą mogli kontrolować proces sadzenia, nawadniania i zbiorów.

Prace związane z geodezją

Jooble zebrał ogromną różnorodność ofert pracy, w tym w rolnictwie. Odpowiednie oferty pracy będziesz mógł znaleźć zarówno w swojej okolicy, jak i w innym mieście lub kraju. Jedną z najpopularniejszych wyszukiwanych fraz jest praca jako geodeta na Jooble. Geodezja ma szerokie zastosowanie w rolnictwie. Prace geodezyjne są obowiązkową i ważną częścią procesu projektowania i wykonywania obiektów, podziału pól i sadzenia roślin, a także budowy obiektów miliaryzacyjnych.

Pożądane są także prace geodezyjne przy zagospodarowaniu terenu. Wykonuje się je przy opracowywaniu wszelkich projektów zagospodarowania przestrzennego, zmianie i doprecyzowaniu granic działek, planowaniu gruntów pod rolnictwo i wielu innych przypadkach.

Praca geodety składa się z dwóch etapów:

  1. Pomiary specjalne z wykorzystaniem przyrządów geodezyjnych;
  2. Przetwarzanie wyników metodami matematycznymi i graficznymi oraz sporządzanie map (planów).

Do badania terenu geodeta wykorzystuje niwelatory, teodolity, dalmierze, kompasy itp. Ostatnio do skanowania terenu zaczęto używać specjalnych skanerów laserowych. Urządzenia te pozwalają na zarejestrowanie absolutnie wszystkich cech płaskorzeźby i szybkie uzyskanie trójwymiarowej wizualizacji nawet trudno dostępnych obiektów (mosty, wiadukty, elementy komunikacji napowietrznej).

Podsumowanie

Rolnictwo to bardzo obiecująca branża, nawet dla młodych specjalistów. Wydawać by się mogło, że często najbardziej poszukiwane są zawody niemające nic wspólnego z rolnictwem. Najlepszym miejscem do szukania ofert pracy jest Jooble.

Artykuł zewnętrzny.

Polecane: