Osoby, które stają przed decyzją – czy starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, często zastanawiają się ile ona kosztuje. Warto wiedzieć, z czym należy się liczyć.
Koszty upadłości konsumenckiej
Ile kosztuje upadłość konsumencka? Na ostateczną kwotę składają się różne elementy, takie jak koszty wniosku, pełnomocnictwa oraz wynagrodzenie osób biorących udział w postępowaniu, a nade wszystko – koszty procesu upadłościowego. Kto może złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Kancelaria może w tym wypadku reprezentować osobę fizyczną. Oczywiście, koszty całej procedury mogą się zmniejszyć, jeśli klient ostatecznie zrezygnuje z bycia reprezentowanym przez kancelarię. Warto się jednak zastanowić nad tym rozwiązaniem. Adwokat przeprowadzi sprawnie przez meandry prawne, złoży wniosek i poprowadzi osobę, która chce ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez całe postępowanie, oszczędzając jej mnóstwo czasu i stresu w tej niełatwej sytuacji.
Jakie kwoty składają się na koszty upadłości konsumenckiej?
Na koszty upadłości konsumenckiej składają się – 30 złotych opłaty za wniosek, który należy złożyć w sądzie upadłościowym, właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Kolejna kwota to 17 złotych – jest to opłata od pełnomocnictwa udzielanego adwokatowi lub radcy prawnemu. Z masy upadłościowej regulowane jest wynagrodzenie syndyka i koszt ten mieści się w widełkach od 1.856,56 zł do 14.852,25 + VAT (kwota na rok 2024). Warto wiedzieć, że postępowanie upadłościowe nie może toczyć się bez syndyka i to jego wynagrodzenie w głównej mierze składa się na koszt postępowania. Konkretna kwota będzie zależeć od nakładu pracy, tego jak złożona jest sprawa i jak długo trwała, jak wielu było wierzycieli oraz jaka jest wysokość samej masy upadłościowej. Wynagrodzenie pełnomocnika w procedurze zaczyna się od 3.500 zł za przygotowanie i złożenie wniosku i od 3.000 za postępowanie właściwe. Jest to koszt, który warto ponieść, to prawnik reprezentujący w postępowaniu jest bowiem gwarantem uniknięcia błędów formalnych czy uzyskania lepszego rozstrzygnięcia.
Co jeśli upadły nie posiada majątku?
Pytanie, które zadaje sobie wiele osób to co się dzieje, jeśli upadły nie ma majątku lub jest on niewystarczający, aby pokryć koszty postępowania. Wtedy złożyć można wniosek o zwolnienie z kosztów upadłości. Składa się go wraz z samym wnioskiem o upadłość. Wtedy też, koszty pokrywa Skarb Państwa, ale odbywa się to na zasadzie pożyczki – upadły musi spłacić koszty procesu w ramach planu spłaty, jak inne długi. Tylko jeżeli sąd umorzy zadłużenie w całości, Skarb Państwa może pokryć koszty postępowania upadłościowego na zasadzie bezzwrotnej. Żeby jednak móc skorzystać z takiego rozwiązania, upadły musi spełnić szczególne warunki, przede wszystkim nie może posiadać majątku, ani dochodów. Konieczna jest także niezdolność do podjęcia pracy (przyczynami może być na przykład choroba, wiek czy niepełnosprawność).
Oczywiście, do kosztów ogłoszenia upadłości należy też doliczyć wszystkie niepieniężne elementy – stres, poświęcony czas, a niejednokrotnie – skomplikowanie sytuacji rodzinnej. Dlatego też, przed złożeniem wniosku, warto poradzić się w tej kwestii prawnika i zdecydować, czy takie rozwiązanie na pewno jest najlepsze.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.