Choć życie w zgodzie z przyrodą jest marzeniem każdego z nas, to jednak szkodniki bytujące w ogrodzie często dają nam się we znaki i musimy coś z nimi zrobić. Wtedy naszą bronią stają się opryski. Jednak, by przy okazji likwidowania owadów nie niszczyć również roślin, koniecznie musimy aplikować je z głową. Dowiedz się, w jakich porach roku najlepiej stosować opryski i w jaki sposób należy je prawidłowo wykonać.
Jak bezpiecznie stosować opryski przeciw szkodnikom?
Chroniąc rośliny, musimy chronić także samych siebie, do każdego oprysku powinniśmy więc
zakładać: gumowe rękawice, maseczkę (aby nie wdychać oparów), a także
jednorazowy fartuch. Oprócz tego trzeba mieć świadomość, że bezpieczne i skuteczne opryski to takie, które robimy
w dni bez wiatru (w wietrzne dni cały oprysk może polecieć na nas) i
bez deszczu (bo wtedy oprysk spływa z roślin).
Kiedy najlepiej opryskiwać rośliny? Jesienią, a później pod koniec zimy. W miesiącach jesiennych robimy oprysk miedziany. Jeśli o nim zapomnimy, to w okresie styczeń-luty zaczynamy właśnie od niego. Potem wykonujemy pozostałe opryski.
Oprysk z miedzi stosowany na początku roku, czyli styczeń-luty, robimy w dniu, gdy temperatura wynosi powyżej 6 stopni Celsjusza i nie ma wspomnianego wiatru czy deszczu, a rośliny pozostają w fazie bezlistnej. Tego typu preparat chroni roślinę przed grzybami, które mogą ją atakować. Kolejny etap to opryski przeciw konkretnym owadom np. mszycom. O tym, w jaki sposób i w jakich terminach wykonać opryski na mszyce, kleszcze, czy komary, dowiesz się z poradnika OBI – https://www.obi.pl/porady/ogrod-i-wypoczynek/jak-odpowiedzialnie-stosowac-opryski/
Oprysk na mszyce
Mszyce to niewielkich rozmiarów owady (o wielkości od 1 do 7 mm), które żerują na roślinach wysysając z nich soki. Ich ubarwienie może być różnorodne – często spotykamy mszyce czarne, zielone, białe czy czerwone. W momencie, gdy te szkodniki bardzo się rozplenią, niszczą roślinę tak, że może całkowicie uschnąć. Co istotne – wraz z pojawieniem się mszyc, mamy też plagę mrówek, które zostają zwabione na drzewo ich sokiem.
Jak więc poradzić sobie z niechcianymi gośćmi w naszym ogrodzie? Możemy opryskać drzewo, aby mszyce się na nim nie rozwinęły. Jednakże, aby tak się stało bez szkody dla rośliny, powinniśmy to zrobić bardzo wczesną wiosną, kiedy dopiero zaczynają pękać pąki liściowe. Wtedy nie ucierpi drzewo, a my zyskamy pewność, że mszyce będą się trzymały od rośliny z daleka. Preparaty na mszyce występują albo w formie koncentratów, które należy rozrobić, aby później móc wykorzystać je do oprysków lub też w postaci gotowych do użycia sprayów.
Oprysk na komary
Komary uwielbiają chować się w tujach oraz krzakach, więc jeśli posiadasz je w swoim ogrodzie, możesz być często pokąsany. Ze względu na to, że nie jest to nic miłego, bo człowiek się drapie, warto ograniczyć ich działalność. W miejscach, gdzie nie chcemy, aby atakowały nas komary np. w altance, warto posadzić bylinę z rodziny jasnowatych, jaką jest komarzyca. Odstrasza ona owady swoim zapachem, można więc mieć nadzieję, że nie będą nas one kąsać nas podczas popołudniowej drzemki na leżaku. Niestety nie da się obsadzić komarzycami całego ogrodu, a i one nie dają gwarancji na zupełny spokój.
Dla pewności warto posmarować się więc płynem przeciw komarom np. o zapachu lawendy, który odstrasza krwiopijcze komary. Jeśli to nie pomoże, trzeba sięgnąć po broń, jaką są opryski. Pamiętajmy, aby przed aplikacją preparatu założyć ochronny strój i sprawdzić, czy po ogrodzie nie kręcą się dzieci. Opryskując krzaki i tuje rosnące przy płocie, zwróćmy też uwagę, czy po drugiej stronie nie stoi nasz sąsiad, któremu moglibyśmy zrobić krzywdę szkodliwym płynem. Jeśli teren jest czysty, zabieramy się do rozrobienia koncentratu i rozpylania po krzakach preparatu, który unicestwi niechciane szkodniki.
Oprysk na nasionnicę trześniówkę
Nasionnica trześniówka jest małą muszką, która np. z chęcią atakuje czereśnie. Kiedy znajdzie odpowiedni dla siebie owoc, obwąchuje go, aby sprawdzić, czy nie jest już zajęty przez inną muszkę. Kiedy czereśnia jest wolna, wkłuwa się w nią i składa jajeczka, z których wylęgną się larwy. Później wykonuje specjalny taniec wokół owocu i oznacza. Jedna samiczka jest w stanie złożyć bardzo wiele jaj, dlatego usuwanie tych szkodników z ogrodu jest bardzo ważne, by uzyskać zdrowe i duże czereśnie.
Aby wiedzieć, kiedy dokonać oprysku przeciw nasionnicy trześniówce, istotne jest monitorowanie przylotu tych owadów. W tym celu warto rozwiesić żółte tablice z lepami, które pozwolą nam szybko zauważyć, czy przylepiają się do nich pierwsze szkodniki. Jeśli tak, wykonujemy oprysk. Zwykle
opryski przeciw nasionnicy wykonuje się wtedy, gdy opadają pierwsze płatki kwiatów i zawiązują się owoce.
Oprysk na kornika
Korniki to tego typu szkodniki, które lubią uszkadzać drzewa, a w szczególności świerki. Są to małe chrząszcze, które najpierw drążą korę, a następnie zakładają kolebkę godową. Do niej to schodzą się samice, które drążą kanały, po drodze składając jaja. Następnie wylęgają się larwy, które zaczynają żerować w łyku, a potem pogłębiają chodniki. Gdy pokonają np. odcinek 4–6 cm, zakładają kolebkę, w której przepoczwarzają się w chrząszcza. I albo zostają w danym drzewie, albo odlatują do kolejnego.
Ze względu na to, że korniki bardzo uszkadzają drzewa, należy z nimi walczyć. W tym celu trzeba wykonać
oprysk na korniki, który pomaga zwalczyć zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki. Można eliminować zarówno owady, które już zainfekowały drzewo, jak i działać prewencyjnie. Największą skutecznością odznaczają się środki, takie jak permetryna lub deltametryna. Te preparaty dobrze penetrują drzewo, docierając do korników, jak również wyróżniają się długim okresem działania.
Oprysk na kleszcze
Zwalczanie kleszczy w ogrodzie to chyba najpilniejsza rzecz, z jaką trzeba się zmierzyć rozpoczynając eliminację szkodników. Głównie dlatego, że mogą być one powodem rozwoju wielu poważnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ze względu na to, że łatwo przyczepiają się do zwierząt domowych, konieczne jest wyeliminowanie ich z posesji, zanim staną się przyczyną nieszczęścia.
Najczęściej używanymi preparatami na kleszcze są: permetryna, deltametryna, cypermetryna, alfa-cypermetryna czy etofenproks.
Oprysk na kleszcze stosuje się zwykle od maja.